Zasady dietyDieta dr Budwig, zgodna z oficjalną wiedzą naukową, jest zbieżna z piramidą żywienia, i bardzo zbliżona do diety śródziemnomorskiej. Bogata w antyoksydanty i kwasy omega-3. Nakłania do wybierania, najmniej przetworzonych produktów. Preferuje żywność, która ma dla zdrowia największą wartość (białko, warzywa, owoce, oleje), i unika żywności nie dającej nic, czy wręcz szkodliwej (ciasto, wędliny).

1. W pierwszym etapie tej diety (od kliku tygodni do kilku miesięcy), jedynym zalecanym tłuszczem, jest olej lniany i ryby. Inne tłuszcze, zwłaszcza zwierzęce, są zakazane. Chodzi o nasycenie organizmu, kwasami omega-3, i uzupełnienia ich niedoboru w diecie. Osobom spożywającym duże ilości oleju lnianego (ok.100ml), poleca się miksować olej z chudym twarogiem, aby ułatwić wchłanianie oleju. Duże dawki oleju, stosuje się do czasu poprawy zdrowia, ale nie dłużej, niż kilka miesięcy. Najszybciej zauważalne jest ustąpienie zaparć, zmniejszenie bólu i skrzypienia stawów.

2. Olej lniany powinien być spożywany, zamiast wszystkich innych tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Dlatego twaróg i jogurt do pasty (o której mowa niżej), powinny być chude. Pasta nie powinna być dodatkiem, do dotychczasowego pożywienia, gdyż za duża ilość tłuszczu, będzie prowadzić do tycia.

3. W skład diety wchodzą: pasta, warzywa, produkty zbożowe, białko i owoce. Przy zwiększonym dostarczaniu kwasów NNKT, rośnie zapotrzebowanie na przeciwutleniacze (antyoksydanty), które chronią kwasy tłuszczowe, przed szybkim utlenieniem i wyłapują wolne rodniki. Źródłem przeciwutleniaczy są: owoce, warzywa, nasiona, kakao, czerwone wino.

4. Po okresie dużego spożywania oleju lnianego, dawka jest zmniejszana do 30ml dziennie. Można jeść olej lniany cały czas, gdyż jest wciąż potrzebny. Kwasy omega-3, nie są magazynowane w organizmie, dlatego nie ma ryzyka ich przedawkowania. Przedawkowanie, to np. 2 szklanki dziennie, co skończy się przeczyszczeniem. Olej w takiej ilości, można pić z łyżki, dodawać do surówek, zup, polewać kaszę, ziemniaki, maczać chleb, miksować z sokiem z cytryny, sokami itp. Wtedy można jeść, i inne oleje tłoczone na zimno. Ale pozostałe zalecenia, nie zmieniają się.

5. Potrawy nie powinny być przyrządzane, ze składników konserwowanych, z dodatkami chemicznymi. Większość środków konserwujących, to trucizny oddychania, bo blokują spalanie tłuszczy.

6. Należy codziennie jeść, kilka łyżek świeżo zmielonego siemienia lnianego, które jest źródłem błonnika i minerałów. Nie mielić siemienia na zapas, bo tłuszcz jełczeje.

7. Bardzo dobre jest codzienne spożywanie, mlecznych produktów fermentowanych, bo zawierają lekkostrawne białko i pożyteczne bakterie, które: zasiedlają jelito grube, produkują witaminę B, neutralizują toksyny, zwiększają odporność. Wskazana jest 1 szklanka kefiru, maślanki lub jogurtu, zmieszana z 2-ma łyżeczkami, świeżo zmielonego siemienia lnianego.

8. Zalecane jest jedzenie drożdży piekarniczych (łac. Saccharomyces cerevisiae). Małą ilość drożdży, rozpuścić w małej ilości wody i gotować 2min., by nie fermentowały, Pić po ochłodzeniu. Te drożdże są cennym źródłem witaminy B, potasu, fosforu, magnezu i białka.

.

.

Skład i ilość pasty dla 1 osoby, na 1 dzień.

Osoby dorosłe chore:

1) od 60ml (dla lekkich schorzeń) do 120ml (dla ciężkich przypadków) oleju lnianego;

2) 125g chudego twarogu, albo sera koziego, albo chudego tofu, na 120ml oleju;

3) 50-100ml jogurtu, maślanki lub kefiru (najlepiej 0% tłuszczu). Zamiast jogurtu, może być chłodna woda.

Osoby dorosłe zdrowe: profilaktycznie 15-30ml oleju lnianego. Osoby zdrowe, mogą jeść przez kilka tygodni, pastę dla osób chorych, aby uzupełnić kwasy omega-3.

Dzieci chore i zdrowe:

– do 7 lat: 1g oleju lnianego, na każdy kilogram masy ciała;

– pow.7 lat: 0,6g oleju lnianego, na każdy kilogram masy ciała.

Przyrządzanie pasty lub koktajlu

Połączenie białkowo-olejowe, to najlepsza forma spożywania dużych dawek oleju (ok.100ml dziennie). Pasta, to mieszanina chudego twarogu, oleju lnianego i jogurtu. Jest lekkostrawna i smaczna. Składniki należy miksować blenderem lub mikserem z nożykami (nie końcówkami do piany). Miksowanie składników (3-5 min.) do postaci emulsji (jak majonez), ma na celu szybkie trawienie kwasów tłuszczowych. Nie obciąża woreczka żółciowego, wątroby i trzustki.

Olej można też miksować z samym jogurtem, kefirem, maślanką, sokiem z cytryny lub wodą. Wtedy powstanie koktajl.

Do 50ml dziennie, można spożywać olej bez twarogu i jogurtu.

Zalecenia odnośnie spożywania oleju lnianego

Pastę należy jeść codziennie, najlepiej rano, z musli, płatkami zbożowymi, łyżką zielonego siemienia lnianego i utartym jabłkiem. Można ją dowolnie przyprawiać: sól, dowolne przyprawy, dowolne zioła, czosnek, warzywa, owoce. Pasta może być osobnym posiłkiem, może być podzielona na kilka porcji, albo być składnikiem innych dań: sosy, nadzienie do naleśników, zabielanie zup. Pastę można przechowywać w lodówce, najdłużej do następnego dnia. Pasty nie wolno gotować czy zapiekać, bo wtedy giną kwasy omega-3.

Osoby z alergią na nabiał, mogą spożywać olej lniany, zmiksowany z lecytyną, serkiem tofu lub żółtkiem jajka (surowym lub gotowanym). U osób starszych, u osób ze skłonnościami do biegunek, albo z wrażliwym przewodem pokarmowym, mogą wystąpić rozwolnienia, po jedzeniu pasty w większej ilości. Wtedy trzeba zmniejszyć ilość oleju w paście, albo spożywać go luzem do 50ml dziennie. Osoby dorosłe, jedzące nabiał sporadycznie lub w ogóle, powinny spożywać olej lniany luzem, do 60ml dziennie. Diabetycy, przy wahaniach poziomu cukru we krwi, też powinni spożywać olej luzem – do 60ml dziennie.

OLEJ BUDWIGOWY DOSTĘPNY W SPRZEDAŻY WYSYŁKOWEJ W NASZYM SKLEPIE – WEJDŹ