Dr Budwig


Dieta dr Budwig

 

Dieta jest ważnym uzupełnieniem, medycznego leczenia konwencjonalnego, ale nie zastępuje go. Nie można odstawić leków, przerwać leczenia czy rehabilitacji. Dieta może być stosowana, przez dowolnie długi czas, zarówno przez osoby chore jak i zdrowe, gdyż jest pełnowartościowa i zbilansowana, i wyrabia prawidłowe nawyki żywieniowe. U osób chorych, poprawia funkcjonowanie komórek, kondycję ciała, wzmacnia zdrowie. Jest też polecana osobom zdrowym, ale dziedzicznie obciążonym, ryzykiem zachorowania na nowotwory.

 

Pomaga przy następujących schorzeniach:

 • alergie
 • choroba Alzheimera
 • choroby reumatyczne, na tle autoimmunologicznym
 • cukrzyca
 • nowotwory
 • problemy trawienne (stłuszczenie wątroby, schorzenia woreczka żółciowego, wrzody żołądka)
 • problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu)
 • schorzenia prostaty
 • schorzenia układu schorzenia (miażdżyca, atak i zawał serca, arytmia)
 • schorzenia wieku starczego
 • stwardnienie rozsiane
 • wady wzroku i słuchu
 • wszelkie problemy dermatologiczne.

Nowotwory. Kwasy omega-3, hamują rozwój nowotworów, zmniejszają ryzyko raka prostaty. Już po 5-ciu tygodniach spożywania oleju lnianego, komórki nowotworowe dzielą się wolniej i szybciej umierają.

Stany zapalne i choroby autoimmunologiczne. Olej lniany, łagodzi reumatoidalne zapalenie stawów, zmniejsza ból i sztywność stawów, zapobiega zmianom zwyrodnieniowym stawów, oraz umożliwia mniejsze dawki, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Ponadto zapobiega, degradacji chrząstek i stawów.

Układ nerwowy, stwardnienie rozsiane. Olej lniany niweluje drętwienie i mrowienie kończyn. Pomaga w łagodzeniu objawów schorzeń mózgu i układu nerwowego, jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy uszkodzenie nerwów, u chorych na cukrzycę. Ogranicza rozwój choroby, we wczesnym stadium stwardnienia rozsianego.

Układ sercowo-naczyniowy. Olej lniany zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu, zawałom serca, i ich powtarzaniu się. Rozszerza naczynia wieńcowe, i zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Obniża stężenie złego cholesterolu we krwi, i zwiększa stężenie cholesterolu dobrego. Zmniejsza ryzyko, nagłej śmierci po zawale. Obniża do 30% śmiertelność, z powodu chorób układu krążenia.

Układ trawienny, zaparcia, hemoroidy. Olej lniany wspomaga trawienie, i zapobiega tworzeniu się cholesterolowych kamieni żółciowych. Osłania i regeneruje błony śluzowe. Pomaga przy przechodzeniu pokarmu przez jelita, i ułatwia formowanie się kału, co zapobiega zaparciom.

Nadwaga i otyłość. Kwasy omega-3, w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi, regulują poziom cholesterolu i cukrów we krwi, przez co zwiększają skuteczność kuracji odchudzających. Kwas omega-6, odtłuszcza wątrobę.

Cukrzyca. Kwasy omega-3, zmniejszają ryzyko cukrzycy, bo niwelują wahania poziomu cukru we krwi, zmniejszając odporność komórek na insulinę.

Mózg. Niski poziom kwasu omega-3, powoduje zmiany nastroju, utratę pamięci, pogorszenie wzroku i schorzenia neurologiczne. Kwasy omega-3, zapewniają stabilność emocjonalną.

 

Ciąża i zdrowie niemowląt. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne są w okresie ciąży, zarówno matce, jak i płodowi. Najwięcej potrzeba ich dzieciom, w okresie od 3-ch miesięcy przed urodzeniem, do 3-ch miesięcy po urodzeniu. Noworodek otrzymuje je z mlekiem matki, dlatego kobiety karmiące piersią, powinny spożywać dużo tych kwasów. Są one niezbędne do rozwoju mózgu, układu nerwowego i siatkówki oka dziecka. Niedobór tych kwasów, to m.in. gorszy rozwój fizyczny i częstsze infekcje.

 

Młodzież szkolna, nadpobudliwość psychoruchowa i deficyt uwagi (ADHD). Dzieci z niedoborem kwasów omega-3, mają problemy z zachowaniem, nauką, pamięcią, oraz częściej występuje u nich ADHD. W Polsce cierpi 3-5% dzieci na ADHD. Objawy nasilają się, przy niedoborze NNKT, lecytyn, witamin, magnezu, czy cynku.

Wysychanie błon śluzowych. Żaden z gruczołów: wątroba, trzustka, migdałki, czy ślinianki, nie są w stanie produkować śluzu, bez NNKT. Na wysychanie błon śluzowych, skarży się obecnie wielu pacjentów. Po spożywaniu NNKT, wydzielanie gruczołowe wraca do normy, w ciągu kilku dni.

Łuszczyca, skóra, włosy, paznokcie. Niedobór NNKT, powoduje choroby skóry: egzemy, łuszczycę, zapalenie skóry. Spożywanie NNKT, zapobiega też rumieniowi, swędzeniu, oraz przyspiesza gojenie się oparzeń skóry. Dla osób z łuszczycą, zaleca się mieszankę: 900ml oleju lnianego i 100ml oleju z wiesiołka. Olej lniany, używany jest w leczniczym masażu, skóry łuszczycowej i suchej.